אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

1. סיונרה Member

אתה לא יכול לקבוע מראש שתהיה במצב של סכנה ולכן תירה. זה בערך כמו שאני ארה בבעלה של האישה שאני שוכב איתה כי אני יודע שהוא אדם חם מזג וברגע שהוא יגלה עלינו אז הוא יבוא להרוג אותי.
    הקטע המוזר זה שעובדתית לפחות 4 מתוך ה-6 לחלוטין לא היוו שום סכנה, לא על עוברי אורח ולא על כוחות הביטחון שבאו לעצור אותם. מילא אם היית כותב את זה לפני שהם נעצרו, אז היית טועה רק בדיעבד. פה אתה מתעלם לחלוטין ממה שקרה ומתאר סנריו דימיוני.

2. yonmu Member

לא היוו שום סכנה זה דבר שקל מאוד להגיד אחרי שהאירוע נגמר.
    סכנה נמדדת ביחס לאירוע הספציפי בתוך הקונטקסט שלו. הקונטקסט כאן הוא: מחבלים עם דם על הידיים, בבריחה מהכלא, במאבק לאומני משולהב.
    אם הם רוצים להוכיח שהם לא מסוכנים הם מוזמנים להסגיר את עצמם. לא עושים את זה? מהווים סכנה לכוחות הביטחון.

אשאל את זה ככה - כמה היית מופתע מכותרת 'חייל נפצע במהלך מעצר האסירים הנמלטים'?

3. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

אם היו פועלים כמו שאתה מציע, אז גם כותרות כמו "אזרח נורה על ידי שוטר בגלל זיהוי שגוי" היו נפוצות.

oranfu אוהב/ת את זה.
  4. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

הקונטקסט לא נמדד בהגדרה הכללית של האירוע - מחבל עם דם על הידיים בבריחה מהכלא - אלא בסיטואציה הספציפית שבה כל אחד מהם היה כאשר מצאו אותו וסגרו עליו.

צריך גם לסמוך על כוחות הביטחון - שהם אנשי מקצוע, בניגוד אלינו - שיידעו לזהות בכל מצב את מידת הסכנה ואת דרכי הפעולה שבהן יש לנקוט. עובדה שתפסו ארבעה מבלי שיקרה כלום. האם זו היתה שגיאה?

5. סיונרה Member

ברור שקל מאוד להגיד, כי זה מה שקרה. להגיד שלא הייתה שום סכנה אחרי שהאירוע נגמר, זה הרבה יותר נכון מלהגיד שהייתה סכנה אחרי שהאירוע נגמר בלי שום סכנה. עובדתית, אף אחד לא ירה בארבעת האסירים הנמלטים, והם נתפסו.
    הקונטקסט נקבע באירוע, לא מראש. אתה לא יכול להניח שתהיה בסכנה מראש, זה פשוט לא אפשרי. המדינה בתיאוריה יכולה לקבוע שעונש על בריחה מהכלא הוא מוות בידי החמוש הראשון שפוגש את האסיר הנמלט. זה יתאם עם זה שישראל היא מדינת חוק ולא מדינה שבה אפשר לקבוע נסיבות בשטח לפני שהן קרו.

כמה תהיה מופתע מכותרת "גבר דקר את המאהב של אשתו"?

6. yonmu Member

לא יודע. אם מתוך 50 מעצרים כאלה חייל אחד נפגע - אז כן, כנראה שהנוהל לא אגרסיבי מספיק.
    ואני מדבר על הקונטקסט הרחב. כל פעולות המעצר צריכות לצאת מתוך נקודת מוצא כזו: יש כאן מחבל רוצח במאבק לאומני בבריחה נואשת מהכלא.
    בתוך זה אפשר לדון על המצב הספציפי, ורק אם יש מובהקות קיצונית שאין כאן איום - וזה בדרך כלל אומר כניעה של המחבל - אפשר להיות לא-אלים.

@חייל שוקולד
    לא חושב. בכל מקרה, אם החשש של השוטרים היה מפגיעה באזרח חף מפשע בעקבות טעות בזיהוי - מסכים לגמרי שלגיטימי לא לירות.

@סיונרה
    'זה מה שקרה' זה לא טיעון, בדיוק כמו 'זכיתי בלוטו' זה לא טיעון לכך שכדאי להמר.
    כל האירוע נמצא מראש בקונטקסט מסוים. הקונטקסט הוא מרדף אחרי מחבלים רוצחים במאבק לאומני בבריחה מהכלא.
    מה שקורה באירוע הספציפי זו גם שאלה, אבל כל הנתונים צריכים להיבדק לאור הקונטקסט הזה.
    לכן ברוב המוחלט של התסריטים שבהם המחבלים מסיימים מתים בהחלט אפשר לפרש שהיה עימות פוטנציאלי.
    אין שום קשר לקביעת עונש על בריחה מהכלא כי אני לרגע לא מדבר כאן על ענישה ולא על בריחה מהכלא לבד. הניסיון למסגר את הנסיבות כמשהו בינארי וחד משמעי, כאילו זה מדע מדויק - פשוט לא מחוברות למציאות. אפשר להגיד שיש מקרי קיצון - אלאור עזריה - שבהם ברור שאין סכנה, אבל צריך רמת ודאות גבוהה מאוד-מאוד-מאוד (הרבה יותר גבוהה ממרדף אחרי כל סתם רוצח או אנס שברח מהכלא) כדי להאשים חייל שהרג מחבל פלסטיני שברח מהכלא.
    טיעון מופרך מאוד. אתה אשכרה טוען כאן שסטטיסטית אדם ששוכב עם אישה נשואה עושה אקט מסוכן כמו חייל שרודף אחרי מחבל בבריחה?
    לפי הלוגיקה הזאת אם אחד מתוך מיליון נהגי מכונית נפצע ואחד מתוך מאה עושי בנג'י נפצע אז נסיעה במכונית מסוכנת כמו לעשות בנג'י. מופרך.

7. Michael Carrick מנהל כללי מנהל כללי

מה? הממששת לא באמת ניצחה את הגל הרביעי? פתיחת הלימודים התגלתה כאסון? מי היה מאמין. יאללה סגר.

קשר שמאלי אוהב/ת את זה.
  8. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

שב אתה בבית ואל תצא החוצה.
    בינתיים משרד הבריאות שוקל לבטל אתהתו הירוק במלונות. כי זה דפק חזק את הכלכלה.

איזה_עפולאי אוהב/ת את זה.
  9. South Boy Member

*/aaarofl
    עוד 10 מעלות ימינה ועוד 10 מעלות ימינה, בסוף נגיע ל-180.
    מהמקפצה!

abcd ו-קשר שמאלי אוהבים את זה.
  10. קשר שמאלי Member

האיש מסוכן לישראל. אין לו גבולות. והכי עצוב שאנחנו עוד נתגעגע אליו כשהצפונבוני החלול יחליף אותו

11. alexshw Member

זה דופק חזק את הכלכלה בכל מקום. אין לו שום הצדקה, לא ערכית, לא כלכלית, לא חוקית.

12. yonmu Member

אני באמת מתחיל לחשוב שאתה לועג לעצמך. שיא הביקורת שלך על בנט הוא על התנהלות זהה לזו של נתניהו. זה מגוחך להפליא.

oranfu אוהב/ת את זה.
  13. Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

נערך לאחרונה ב: ‏12/9/21
    Michael Carrick אוהב/ת את זה.
  14. South Boy Member

אם תניח לרגע את השופר אתה תוכל לגולל אחורה ולמצוא את דעתי על מזוודות הכסף לחמאס גם בתקופת נתניהו שנכתבה כאן עוד כשבנט היה מתנחל.
    מובן מאליו שאני לא אוהב את זה אבל זאת צפרדע שאפשר לבלוע בהתחשב בעובדה שאם הכסף הזה לא יגיע באופן מפוקח על ידי ישראל הוא יגיע לרצועה בדרכים חוקיות פחות ובכמות יותר גבוהה, אי אפשר באמת למנוע זרימת כספים לרצועה באופן אבסולוטי והדבר היחיד שניסיון כזה יוביל זה ליותר כסף שייכנס מגורמי חוץ בנוסף לקטאר במעטה של "הומניטריות".
    ההיטפלות לאקט של חלוקה במזוודות הוא מגוחך וחסר חשיבות לדעתי גם עכשיו וגם בימי נתניהו אבל כרגיל אתה מפספס את הנקודה, על בסיס המזוודות האלו קמפיינים שלמים של יותר ממפלגה אחת נבנו והנה מתברר שזאת עוד התחייבות לשינוי שהתמוססה באוויר באורח פלא.
    שוב זאת הצביעות ועזות המצח של המרפאים והמשנים שמצחיקה אותי, את הכסף מצידי שיעבירו להם במשאית של ברינקס ושיילך להם לתרופות.

Roma ו-קשר שמאלי אוהבים את זה.
  15. סיונרה Member

"זכיתי בלוטו" זה הוכחה כנגד הטענה "אי אפשר לזכות בלוטו". אתה באת וקבעת שרירותית שפשוט צריך לירות באסירים נמלטים כי מישהו בהכרח ייפגע ועדיף שזה יהיה הם, בעוד אני אמרתי ש"הנה, אפשר גם בלי לירות באף אחד". במקרה כזה הטיעון "לא קרה כלום", מחזק את הטענה שלי.
    בנושא ההסתברויות שחוזר כמה פעמים. ההסתברות לזכות בלוטו נקבעת מראש כדי שלא יהיה כדאי לך להמר, ככה שמצד אחד ניתן לחשב את תוחלת הזכייה שלך מראש. בשאר הדברים שמחשבים הסתברויות, אז עושים את זה על בסיס מקרי העבר ככל שיש מובהקות סטטיסטית. ככה שאם מספיק אסירים יימלטו וילכדו על ידי כוחות הבטחון בלי נפגעים מכוחותינו, ניתן יהיה להגיד שאין סכנה מיוחדת בלכידת אסיר נמלט.

אתה יכול להחליט מראש מה שבא לך. בפועל הוראות הפתיחה באש מאוד ברורות ומלבד האיטליאנואים והדרוריקואים שמפיצים חדשות כזב כדי לבלבל את כוחות הבטחון שלנו, ברובם המוחלט של המקרים לא נמצא פגם בהתנהלות החייל/שוטר שירה על מחבל. הם מאומנים לכך ואין פה איזו סיטואציה מיוחדת מאשר סתם בנאדם חשוד שבאים לעצור אותו.

מה ז"א, זה דה-פקטו מה שאתה אומר. אם מחבל שבורח מהכלא הוא בהכרח מסוכן ברמה שצריך לירות בו ברגע שרואים אותו, אז מה זה שונה מהחלת חוק שאומר את זה?
    אם אתה בעצם אומר שצריך להתייחס לעובדות בשטח ולפעול לפיהן ולפי האימון והחוק הישראלי הקיים, אז זה מה שקורה גם ככה, לא מבין איפה אתה מוסיף פה ידע או רעיון חדש.

לא טענתי את זה. גם אם אקבל מידע על כמות המאהבים שנרצחו על ידי בעלים, אני לא יודע כמה מאהבים יש ולכן יהיה לי מאוד קשה לחשב את זה. אבל הטיעון שלך תקף באותה המידה. אגב, אני מניח שיש מעט מאוד פעולות מסוכנות יותר מאשר לשכב עם אישה של מאפיונר או לוחם UFC. אז עכשיו זה מאפשר לי לירות בו רק מחשש שהוא יגלה?
    בכל מקרה, בספר פריקונומיקס מדברים על כך שאם יש לך פעוט בבית, הרבה יותר מסוכן שתהיה בריכת שחייה מאשר אקדח, כי ההסתברות של ילד לטבוע בבית גבוהה בהרבה מההסתברות שלו להפגע מכדור תועה. כך שיש מצב שבאנג'י הוא פעולה יותר בטוחה מאשר נסיעה במכונית.

היה ממך קצת שקט בגזרה הזאת. עדיין מחכה להזדעזעות שלך מכמויות האנשים בהופעה של עומר אדם בנוקיה.
    בכל מקרה:
    1. אין שום משמעות ל"מקדם ההדבקה" בשבוע שיש בו גם שבת וגם חג. חוץ מזה שמדובר בשם מפוצץ לנוסחא מתמטית די פשוטה, הערך שלו מושפע לא רק מכמה אנשים חולים אלא גם ממתי הם הלכו להבדק, וכשיש חג אז זה מעוות את התמונה.
    2. מתחת ל-1 זה אומר שהמגיפה מצטמצמת. כל עוד אתה מתחת מצבך טוב.

זה לא דפק שום כלכלה, זה פשוט עצבן אנשים שיש להם לובי בממשלה. לא אשקר שאני מעדיף לובי של ארגונים כלכליים על פני לובי של רבנים, אבל זה עדיין לא החלטה מקצועית נורמלית.

משתמשים שצופים בדיון זה (רשומים: 4, אורחים: 14)

1. DRORIKO
  2. Sturridge
  3. בארסה-מכבי